תעשייה 4.0

עודכן: 17 בספט׳ 2020

חוקרים והיסטוריונים מאמינים שכיום אנחנו חווים מהפכה תעשייתית- טכנולוגית, שבדברי הימים של החברה האנושית תחשב כמהפכה התעשייתית הרביעית, או "תעשייה 4.0"

ראשית נבין אילו מהפכות טכנולוגיות קודמות התרחשו שהשפיעו בצורה אקוטית על התעשייה:מהפכה ראשונה: 1790-1840, בשורת ה"מיכון"- פיתוח מכונות (המופעלות ע"י מנוע, בעירה או קיטור) המחליפות את האדם או החיה בתהליכי הייצור/ עבודה השונים. הענפים המושפעים ביותר: טקסטיל, חקלאות, תחבורה. מוצר המסמל את המהפכה: מכונת תפירה.


מהפכה שנייה: 1870-1915, בשורת ה"חשמול"- על בסיס גילויים מדעיים (1) פיתוח טכנולוגיות חדשות על בסיס התופעה האלקטרומגנטית, (2) הנגשת אספקת אנרגיה ע"י הקמת רשת חשמל לייצור ושימוש ביתי. הענפים המושפעים ביותר: אנרגיה, רפואה, ביטחון. מוצר המסמל את המהפכה: נורת להט
מהפכה שלישית: 1955-1980, בשורת ה"מיחשוב"- (1) פיתוח טכנולוגיה פיסית המאפשרת ביצוע פעולות מופשטות (דיגיטלית) כמו זיכרון או חישוב,


(2) המצאת שפות מופשטות (שפות קוד) לתכנות מחשבים. הענפים המושפעים ביותר: ייצור, מסחר (בנקאות), תקשורת. מוצר המסמל את המהפכה: המחשב הביתי.


"תעשייה 4.0"

מציגה את בשורת ה"חיבוריות" כבסיס למהפכה הטכנולוגית. עפ"י הדעה הרווחת, המהפכה משתקפת באוטומציה ואוטונומיה של תהליכי ייצור מסורתיים, היקף רחב של תקשורת M2M (מכונה- למכונה), חיבור לרשת תקשורת שאינה מצריכה ממשק אדם-אדם או אדם-מחשב (IOT), ופיתוח מכונות "חכמות" המבצעות ניתוח וקבלת החלטות, ללא צורך במעורבות אנושית.

היישומים הצפויים לנבוע מהמהפכה הם: רובוטיקה, בינה מלאכותית, ננו-טכנולוגיה, מיחשבו קוונטי, הנדסה ביולוגית, טכנולוגית אנרגיה אלחוטית, חקלאות אוטונומית, תעשייה אוטונומית ותחבורה אוטונומית.


חברת פאזל הינה חלק ממהפכה זו, הן באימוץ שיטות עבודה מתקדמות והן בהטמעתן בעסקים ובארגונים המובילים במשק הבטחוני והאזרחי, בארץ ובעולם.

53 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול