כשמדינה מתפתחת צריכה להתפתח

מאת j.b.m - מומחה למערכות תקיפה ימיות.במסגרת פרויקט מסוים, לאחר ליווי הגדרת הדרישות, אפיון התפעול וליווי הפיתוח, נדרשנו להכין תוכנית הכשרה ללקוח זר ממדינת עולם שלישי.

הפרויקט כלל מערכת נשק ימית מורכבת שמצריכה הבנה בתחומי האלקטרואופטיקה והטילאות, והבנה בסיסית של ימאות ותקיפה ימית.

"ליווינו את הלקוח במספר תרגילים בהם השתתפו נשיא המדינה ובכירים נוספים"

המערכת מבוססת על מוצרים קודמים שפותחו עבור לקוחות מתקדמים והאתגר היה למצוא את הדרך לאפשר ללקוח פחות טכנולוגי להוציא את המירב ממערכת מורכבת. הסיכון שעמד לנגד עיניינו הוא שהטמעת המוצר תיכשל בגלל הפערים הטכנולוגיים ושבסופו של דבר לא יעשה שימוש במוצר בגלל פערי הידע וההבנה.


הבנת האתגר וההתמודדות איתו התאפשרה רק על ידי פעולה במספר מישורים:


1. שלב התכנון – הצענו לבצע רידודים והתאמות במוצר כך שהוא עדיין יתן מענה לכל דרישות הלקוח אבל בצורה פשוטה שתאפשר למפעילים להשתמש בפונקציות הרלוונטיות להם.


2. הבנו שבמקרה הזה נצטרך לתת דגש על החלק המעשי של הקורס. בנינו תוכנית המשלבת לימודים בכיתה ולימוד עצמי מול לומדה. הרחבנו את התרגולים המעשיים כך שבסוף הקורס הרגשנו בנוח עם רמת התפעול של החניכים.


3. התעקשנו על מתורגמן צמוד לשלב ההדרכה כך שפערי השפה לא יוסיפו על הקושי הקיים גם ככה. ביצענו עם המתורגמן סבבי הכנה והיכרות עם המערכת, הטרמינולוגיה והדגשים שלנו להדרכה, על מנת למזער את כמות המידע שאובד בדרך בין המדריך לחניך, היות שההדרכה מהווה שלב הכרחי ראשון בתהליך ההטמעה.


כדי לוודא שהטמעת המערכת מתבצעת באופן מלא, ביצענו מספר קורסי רענון OJT וקיימנו קשר רציף עם הלקוח לקבלת פידבק בנוגע לאופן השימוש במערכת, תקלות במידה ויש, אופן התחזוקה והתרשמות כללית מרמת התפעול של הלקוח. הבנת צרכי הלקוח היוותה גורם משמעותי. הלקוח הגדיר את דרישותיו בתחילת הדרך מבלי שהיו לו מערכות דומות, כך שההגדרה ואיפיון צרכיו לא היו תמיד מחוברים למציאות.

כעת, כשיש בידיו מערכת מתקדמת, טבעי שהדרישות יתחדדו והצורך במוצרים משלימים יעלה.

במסגרת הקשר הזה, ליווינו את הלקוח במספר תרגילים חייליים משמעותיים, בהם השתתפו נשיא המדינה ובכירים נוספים. רמת הקשר שלנו עם הלקוח אפשרה לנו להיות חלק מהפעילויות המשמעותיות ביותר שלו ובכך לפתוח פתח להבנת הצרכים העתידיים.35 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול